خداحافظی دنباله‌دار «لاوجوی» با زمین تا هشت هزار سال دیگر Reviewed by Momizat on . دنباله‌دار لاوجوی که تا چند روز قبل با چشم غیرمسلح در آسمان قابل مشاهده بود، با زمین خداحافظی کرده و بسمت خورشید ادامه مسیر داد. به گزارش سرویس علمی ایسنا، دنبا دنباله‌دار لاوجوی که تا چند روز قبل با چشم غیرمسلح در آسمان قابل مشاهده بود، با زمین خداحافظی کرده و بسمت خورشید ادامه مسیر داد. به گزارش سرویس علمی ایسنا، دنبا Rating: 0
شما اینجا هستید: خانه » اخبار نجوم » خداحافظی دنباله‌دار «لاوجوی» با زمین تا هشت هزار سال دیگر

خداحافظی دنباله‌دار «لاوجوی» با زمین تا هشت هزار سال دیگر

339999531422274032176_45

دنباله‌دار لاوجوی که تا چند روز قبل با چشم غیرمسلح در آسمان قابل مشاهده بود، با زمین خداحافظی کرده و بسمت خورشید ادامه مسیر داد.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، دنباله‌دار لاو‌جوی (Lovejoy) یا C/2014Q2 در نوامبر ۲۰۱۱ توسط «تری لاو‌جوی» منجم آماتور استرالیایی کشف شد؛ این دنباله‌دار از محلی به نام ابر اورت (Oort Cloud) سرچشمه می‌گیرد که در فاصله ۱۰ هزار برابر دورتر از فاصله زمین تا خورشید واقع شده است.

یکی از دلایل توجه ویژه اخترشناسان و منجمان به «لاوجوی»، ساختار عجیب دم و نور سبز رنگ این دنباله‌دار است که آن را از سایر دنباله‌دارها متمایز می‌کند؛ علت رنگ سبز دنباله‌دار وجود گاز کربن دو اتمی در آن عنوان شده است.

این دنباله‌دار اوایل ماه جاری میلادی از فاصله ۷۰ میلیون کیلومتری زمین عبور کرد که نصف فاصله زمین تا خورشید است؛ لاو‌جوی تا ۲۴ ژانویه (چهارم بهمن) با چشم غیرمسلح در آسمان قابل مشاهده بود.

دنباله‌دار لاوجوی در ادامه سفر بسمت خورشید در تاریخ ۳۰ ژانویه (۱۰ بهمن) به نزدیک‌ترین فاصله با خورشید می‌رسد.

ملاقات مجدد این دنباله‌دار با زمین، هشت هزار سال دیگر روی می‌دهد.

مشاهده ستاره دنباله‌دار لاوجوی در اندازه ی اصلی

عکس از محمد رحیمی

درباره نویسنده

تعداد نوشته ها : 1119

ارسال یک دیدگاه

بازگشت به بالا