گذر دنباله‌دار سایدینگ اسپرینگ از نزدیک‌­ترین فاصله از سطح مریخ Reviewed by Momizat on . دنباله­‌‎دار سایدینگ اسپرینگ (C/2013 A1) در رویدادی استثنایی ساعت 21:59 یکشنبه 27 مهر به وقت ایران، از 137 هزار کیلومتری سطح مریخ گذر خواهد کرد. این فاصله تقریب دنباله­‌‎دار سایدینگ اسپرینگ (C/2013 A1) در رویدادی استثنایی ساعت 21:59 یکشنبه 27 مهر به وقت ایران، از 137 هزار کیلومتری سطح مریخ گذر خواهد کرد. این فاصله تقریب Rating: 0
شما اینجا هستید: خانه » ستاره شناسی باستانی » گذر دنباله‌دار سایدینگ اسپرینگ از نزدیک‌­ترین فاصله از سطح مریخ

گذر دنباله‌دار سایدینگ اسپرینگ از نزدیک‌­ترین فاصله از سطح مریخ

گذر دنباله‌دار سایدینگ اسپرینگ از نزدیک‌­ترین فاصله از سطح مریخ

دنباله­‌‎دار سایدینگ اسپرینگ (C/2013 A1) در رویدادی استثنایی ساعت ۲۱:۵۹ یکشنبه ۲۷ مهر به وقت ایران، از ۱۳۷ هزار کیلومتری سطح مریخ گذر خواهد کرد. این فاصله تقریبا یک سوم فاصله ماه تا زمین است. اما نکته مهم اینجاست که این اولین بار در تاریخ تمدن بشر است که شاهد گذر دنباله­‌داری به قطر۷۰۰ متری از فاصله­‌ای تا این حد نزدیک از یک سیاره هستیم.

هم اکنون مدارگردهای ادیسه مریخ ۲۰۰۱، مارس اکسپرس و مدارگرد اکتشافی مریخ به همراه دو مدارگرد مِی­‌ون و مانگالیان که به ترتیب در ۳۱ شهریور و ۲ مهر به مریخ رسیدند، در حال گردش به دور سیاره سرخ و ارسال داده­‌ها به سطح زمین هستند. ذرات غباری بسیار کوچکی از این دنباله­‌دارها در حین گردش به دور خورشید جدا می­‌شود و این موضوع درباره دنباله­‌دار سایدینگ اسپرینگ نیز صادق است. این ذرات هر چند ابعاد بسیار کوچکی در حد چند میکرون یا میلی­متر دارند، اما چون در شرایطی از دنباله­‌دار جدا می­‌شوند که با سرعت ۵۶ کیلومتر در ثانیه در مدار خودش در حال حرکت است، از این رو خطر برخورد آن­ها برای ابزارهای بسیار حساس مدارگردهای چند صدمیلیون دلاری اطراف مریخ وجود دارد. از این رو از ماه­‌ها پیش مهندسان ناسا و آژانس فضایی هند طوری برنامه­‌ریزی کرده بودند که این مدارگردها در زمان نزدیک شدن دنباله‌دار سایدینگ اسپرینگ در سوی دیگر سیاره‌ی سرخ در مدار قرار گرفته باشند تا احتمال برخورد ذرات به جای مانده از دنباله­دار با این مدارگردها به کمترین حد ممکن برسد.

فرصت بی نظیر برای بررسی گازهای متصاعد شونده از هسته دنباله­‌دار

از آنجا که دنباله­‌دارها وقتی به خورشید نزدیک می­‌شوند، افزایش دما در آن­ها موجب متصاعد شدن گازهایی از درون هسته­‌ی آن­ها می­‌شود، گذر این دنباله­‌دار از کنار مریخ در شرایطی که پنج مدارگرد مجهز در آنجا مشغول داده­‌برداری هستند، فرصت استثنایی برای سیاره­‌شناسان ایجاد کرده است تا با ابزارهای دقیق این مدارگردها به ارزیابی ترکیبات برجای مانده از گیسوی یک نمونه از دنباله­‌دارها پرداخته شود. دانشمندان با بررسی داده­‌های به دست آمده از تصاویر تلسکوپ فضایی هابل در طول موج مرئی و تلسکوپ فضایی اسپیتزر در طول موج فرو سرخ، بخش عمده ترکیبات متصاعد شده از دنباله­‌دار سایدینگ اسپرینگ را بخارات دی­‌اکسیدکربن ارزیابی کرده­‌اند. با این حال امروز و فردا، نتیجه داده­‌های ارسالی از این مدارگرد، نقاط تاریک بسیاری را در مورد دنباله­‌دارها و ترکیبات تشکیل­‌دهنده­‌ی آن­ها آشکار خواهند کرد.

جابه‌جایی دنباله‌دار سایدینگ اسپرینگ (بالای تصویر) و مریخ (پایین تصویر) در روزهای ۲۴ و ۲۵ مهر در این عکس نمایش داده شده است. موقعیت پیکان‌های سبز و زرد نمایانگر از کنار هم عبور کردن این دو جرم در شامگاه ۲۷ مهر است

گذر سایدینگ اسپرینگ از کنار مریخ را چطور رصد کنیم؟

اگر شامگاه امروز روی بام منزل بروید و رو به جهت جنوب غربی بایستید مریخ را روبه­‌روی خود مثل ستاره‌­­ای درخشان با رنگ متمایل به نارنجی با چشم غیرمسلح در ارتفاع کمی از افق بین صورت­‌های فلکی قوس و عقرب خواهید دید. اگر مایلید دنباله‌­دار سایدینگ اسپرینگ را هم در کنار مریخ ببینید، در این شرایط نیاز به تلسکوپی با اپتیک بزرگ­تر از ۸ اینچ و آسمانی تاریک در خارج از شهرهای بزرگ دارید. بر اساس پیش‌­بینی­‌ها تصور می­‌شد این روزها دنباله‌­دار سایدینگ اسپرینگ پر نورتر شود و به قدر حدود ۷ برسد. اما بر اساس گزارش رصدگران تا این لحظه قدر ظاهری سایدینگ اسپرینگ حدود ۱۱.۵ است. با این حال اگر تلسکوپ ندارید، می­توانید این رویداد بی­نظیر را یکشنبه ۲۷ مهر حوالی ساعت ۲۰ به صورت زنده از طریق وبگاه «پروژه تلسکوپ مجازی» به نشانی www.virtualtelescope.eu تماشا کنید. مدیر این وبگاه جیان لوکا ماسی در ایتالیا است که از طریق یک تلسکوپ رباتیک پیش از این بارها در برنامه­‌های ترویجی نجوم، رویدادهای نجومی را به طور آنلاین با تلسکوپ رصدخانه‌­اش برای هزاران کاربر اینترنتی در سراسر جهان پخش کرده است.

درباره نویسنده

تعداد نوشته ها : 1119
  • تبلیغات

    با ما صفحه اول گوگل را تجربه کنید خرید بک لینک ، بک لینک

  • ارسال یک دیدگاه

    بازگشت به بالا