بزرگ ترین و سریع ترین ستاره غول پیکر جهان Reviewed by Momizat on . بزرگ ترین و سریع ترین ستاره غول پیکر جهان یک تیم بین المللی از دانشمندان موفق به شناسایی بزرگ ترین و سریع ترین ستاره ثبت شده تاکنون شدند که با سرعت 600 کیلومتر بزرگ ترین و سریع ترین ستاره غول پیکر جهان یک تیم بین المللی از دانشمندان موفق به شناسایی بزرگ ترین و سریع ترین ستاره ثبت شده تاکنون شدند که با سرعت 600 کیلومتر Rating: 0
شما اینجا هستید: خانه » اخبار نجوم » بزرگ ترین و سریع ترین ستاره غول پیکر جهان

بزرگ ترین و سریع ترین ستاره غول پیکر جهان

بزرگ ترین و سریع ترین ستاره غول پیکر جهان

بزرگ ترین و سریع ترین ستاره غول پیکر جهان

یک تیم بین المللی از دانشمندان موفق به شناسایی بزرگ ترین و سریع ترین ستاره ثبت شده تاکنون شدند که با سرعت ۶۰۰ کیلومتر در ثانیه در خط استوای خود به دور محورش می چرخد

به گفته دانشمندان این سرعت چرخش به قدری زیاد است که این ستاره به دلیل نیروهای گریز از مرکز نزدیک به انفجار است.

این یافته ها توسط اخترفیزیکدانان آمریکایی از رصدخانه ای در شیلی انجام شده که در آن یک پژوهش برای شناسایی سنگین ترین و درخشان ترین ستارگان در سحابی رطیل در حال انجام است.

سحابی رطیل، محدوده ای از یک منطقه شکل گیری ستارگان در کهکشان ابر ماژلانی بزرگ در فاصله ۱۶۰ هزار سال نوری از زمین است.

این ستاره که VFTS 102 نام دارد، بسیار داغ و درخشان بوده و ۱۰۰ هزار برابر درخشنده تر از خورشید است.

به گفته این تیم تحقیقاتی، این ستاره از گذشته ای خشن برخوردار بوده و از سیستم دو ستاره ای در پی انفجار ستاره دیگر به فضا پرتاب شده است.

این رصدها در تلسکوپ بسیار بزرگ رصدخانه جنوب اروپا در شیلی انجام شده است.

به گفته دانشمندان، ستاره ها در پی یک رقص کیهانی با ستاره ای دیگر و در فاصله بسیار نزدیک که منجر به خالی کردن گاز توسط نیروی گرانش از سطح آن می شود، به این چرخش سریع می رسند. این گاز بر روی ستاره دیگر فرود آمده و جرم و سرعت آنرا افزایش می دهد.

این ستاره نه تنها به دلیل سرعت بالای آن، بلکه به دلیل دور شدن آن از ستارگان دیگر با سرعتی در حدود ۳۰ کیلومتر در ثانیه، غیرمعمول به شمار می رود.

این ستاره در نزدیکی یک تپ اختر و باقیمانده یک ابرنواختر قرار گرفته که شبیه به یک سیاره قرمز دیده می شود.

درباره نویسنده

تعداد نوشته ها : 1119

ارسال یک دیدگاه

بازگشت به بالا