دنباله دار ۶۷P زمانی متولد شد که دو هسته یکی شدند! Reviewed by Momizat on . این تصویر كيفيت یافته از دوربین ناوبری روزتا است كه دو لبه با يك گردن، هسته دنباله دار  كوريوموف – گراسیمنکو  67P / را نشان می دهد. دانشمندان اين ماموریت، در حا این تصویر كيفيت یافته از دوربین ناوبری روزتا است كه دو لبه با يك گردن، هسته دنباله دار  كوريوموف – گراسیمنکو  67P / را نشان می دهد. دانشمندان اين ماموریت، در حا Rating: 0
شما اینجا هستید: خانه » اجرام آسمانی » دنباله دار ۶۷P زمانی متولد شد که دو هسته یکی شدند!

دنباله دار ۶۷P زمانی متولد شد که دو هسته یکی شدند!

دنباله دار 67P زمانی متولد شد که دو هسته یکی شدند!

این تصویر کیفیت یافته از دوربین ناوبری روزتا است که دو لبه با یک گردن، هسته دنباله دار  کوریوموف – گراسیمنکو  ۶۷P / را نشان می دهد. دانشمندان این ماموریت، در حال حاضر تایید کرده اند که هسته احتمالا از دو جسم به هم چسبیده ساخته شده است.
هسته دنباله دار اغلب عجیب و غریب به نظر می رسد. آنها می توانند مستطیل و یا سیب زمینی بدشکلی که با دهانه ها و گودال خدشه دارشده اند باشند. اما زمانی که سفینه روزتا اولین تصاویر از هسته دنباله دار کوریوموف- گراسیمنکو P /67 را ارسال کرد، دانشمندان تیم را که توسط چیزی شبیه “تبلیغات لاستیک» کمی گیج شده بودند، دیدم.  دو گلوله یخ کثیف در مقیاس کیلومتر، که یکی به ضخامت دو برابر دیگری، توسط یک”گردن ضخیم” بهم متصل شده بودند.
از آنجا که این تصاویر برای اولین بار دریافت شده بودند، ستاره شناسان بحث می کردند که چرا دنباله دار ۶۷P  اینگونه به نظر می رسد.  آنها دو ایده داشتند: یا هسته حال حاضر، محصول دو جرم جداگانه ای است که به آرامی در خارج از منظومه شمسی برخورد و به هم چسبیده اند و یا مواد بسیار فرسوده هستند که به دور از ناحیه گردن، به صورت یک ستون باریک در آمده اند.
تیم روزتا اکنون می گوید که آنها به پاسخ دست یافته اند، و جواب این است که  دنباله دار زمانی که دو هسته یکی شده اند، به دنیا آمده است.

ماتئو ماسیرونی(دانشگاه پادوا، ایتالیا) و همکارانش تصاویر زاویه بسته و زاویه باز دوربین های دیجیتال نوری، طیفی و مادون قرمز تصویربرداری سیستم از راه دور روزتا (اُزیریس) را برای بررسی منشاء هسته استفاده نمودند. برخی از این تصاویر ویژگی های ۰.۱ متر (۰.۳ فوت) را نشان می دهد و یک هسته شبیه به بتونه منجمد که تراس ها را با چاله ها، و صخره پوشش داده، نشان می دهد.

دنباله دار 67P زمانی متولد شد که دو هسته یکی شدند!

این تصویر از فضاپیمای رزتا، تراس هایی در ناحیه “ست”، در نزدیکی هسته گردنی شکل را نشان می دهد. بخشهای با علامت سبز، تراس اصلی و علامت خط تیره قرمز، لایه های در معرض دید قرار گرفته است.
این ویژگی ها، نتایجی است که این تیم در زمان استفاده از “اُزیریس” دریافته اند ، دانشمندان به درون چاله ها و در طول تراسها، خیره به پایین نگاه کرده اند و متوجه قشرهای مواد لایه مانند شده اند، که شما بر روی سنگهای زمین می بینید، به عنوان سنگ بنا یک لایه که در یک زمان شکل گرفته است.  بسیاری از لایه های دنباله دار ۶۷  P، به ۱۵۰ متر و یا عمیق تر گسترش یافته اند که در بعضی از نقاط به ۶۵۰ متر فرو رفتگی نیز می رسد. شما می توانید آنها را مانند لایه های یک پیاز تصور کنید. این تیم در ۲۸ سپتامبر در نشریه “نیچر” این موضوع را توضیح داده اند.
لایه های بیش از حد صاف هستند تا پس از تشکیل بصورت مواد به سطح نامنظم ببارند ، بنابراین مانند اقشار زمینی، آنها احتمالا در طول شکل گیری هسته، نهفته شده اند.
اگر چنین است، پس این لایه های پیاز مانند باید حلقه های متحدالمرکزی باشند که در اطراف مرکز جرم بدن والدین خود تشکیل شده اند. اگر هسته به عنوان یک شی واحد از ابتدا بود، پس لایه ها یک مرکز را احاطه می کردند و اگر دو تایی بوده، سپس قشرها در سر و بدن اردک قرار خواهند گرفت و در اطراف مراکز متفاوت جرم، هر یک در طرفین مربوطه خواهند بود.
تیم سطح لایه ها را دنبال کرده و اینکه کجا مرکز پیاز است را دنبال می کند. آنها دریافتند که لایه ها دو مرکز مختلف را هر کدام در یک لبه احاطه کرده اند.

بنابراین، هسته دنباله دار ۶۷P در برخورد با سرعت کم دو هسته، تشکیل شده است. اما نتیجه نشان می دهد که لایه های پیوسته دو جسم – که ما در حال حاضر کوریوموف و گراسیمنکو نامیده ایم – با یک روش مشابه، در طول زمان شکل گرفته اند.  مشاهده لایه دیگر هسته دنباله دار در پروازهای عبوری، به این نکته اشاره دارد که”کوریوموف و گراسیمنکو” تنها دنباله داری نیست که به این روش تشکیل شده است!

درباره نویسنده

تعداد نوشته ها : 1119
  • تبلیغات

    با ما صفحه اول گوگل را تجربه کنید خرید بک لینک ، بک لینک

  • ارسال یک دیدگاه

    بازگشت به بالا