اطلاعات عجیب آیو Reviewed by Momizat on . «رصدخانه تلسکوپ دوربین شکاری عظیم» (LBT) از طریق تصویربرداری تداخل‌سنجی، نخستین مشاهدات دقیق از یک دریاچه مواد مذاب موجود بر روی یکی از قمرهای مشتری را ارائه دا «رصدخانه تلسکوپ دوربین شکاری عظیم» (LBT) از طریق تصویربرداری تداخل‌سنجی، نخستین مشاهدات دقیق از یک دریاچه مواد مذاب موجود بر روی یکی از قمرهای مشتری را ارائه دا Rating: 0
شما اینجا هستید: خانه » مقاله ها » اطلاعات عجیب آیو

اطلاعات عجیب آیو

اطلاعات عجیب آیو

«رصدخانه تلسکوپ دوربین شکاری عظیم» (LBT) از طریق تصویربرداری تداخل‌سنجی، نخستین مشاهدات دقیق از یک دریاچه مواد مذاب موجود بر روی یکی از قمرهای مشتری را ارائه داده است.

قمر «آیو»، داخلی‌ترین قمر از چهار قمر مشتری است که در سال ۱۶۱۰ توسط گالیله کشف شد و تنها اندکی بزرگ‌تر از ماه زمین است.

صدها ناحیه آتشفشانی بر روی سطح این قمر وجود دارند و سطح آن عمدتا از سولفور و دی‌اکسید سولفور پوشیده شده است.

بزرگ‌ترین این نواحی، آتشفشان Loki نام دارد که به نام یکی از ایزدان اسطوره‌ای اسکاندیناوی نامگذاری شده است. لوکی ایزد ناهنجاری و آتش بوده است.

قطر آتشفشان لوکی فقط ۱۹۹.۶ کیلومتر گزارش شده و این جرم کیهانی دست کم ۶۰۰.۳ میلیون کیلومتر از زمین فاصله دارد. این نقطه تا پیش از این برای رصدشدن توسط تلسکوپ‌های نوری/مادون‌قرمز زمینی بیش از اندازه کوچک بوده است.

تلسکوپ LBT دارای دو آینه هر کدام به عرض ۸.۴ متر است و تیمی از دانشمندان به رهبری دانشگاه آریزونا و با کمک تداخل‌سنج این تلسکوپ، توانستند جزئیات بی‌سابقه‌ای از دریاچه لوکی را که تا پیش از این برای زمینیان قابل‌مشاهده نبود، رصد کنند.

درباره نویسنده

تعداد نوشته ها : 1119
  • تبلیغات

    با ما صفحه اول گوگل را تجربه کنید خرید بک لینک ، بک لینک

  • دیدگاه (1)

    ارسال یک دیدگاه

    بازگشت به بالا