کشف دنباله‌دار- سیارک با حلقه‌های شگفت‌انگیز Reviewed by Momizat on . محققان مؤسسه فناوری ماساچوست با استفاده از دو تسلکوپ پرقدرت ناسا موفق به شناسایی دنباله‌دار- سیارک ترکیبی با حلقه‌های شگفت‌انگیز در اطراف آن شده‌اند. به گزارش س محققان مؤسسه فناوری ماساچوست با استفاده از دو تسلکوپ پرقدرت ناسا موفق به شناسایی دنباله‌دار- سیارک ترکیبی با حلقه‌های شگفت‌انگیز در اطراف آن شده‌اند. به گزارش س Rating: 0
شما اینجا هستید: خانه » اخبار نجوم » کشف دنباله‌دار- سیارک با حلقه‌های شگفت‌انگیز

کشف دنباله‌دار- سیارک با حلقه‌های شگفت‌انگیز

825632911426572156154_258

محققان مؤسسه فناوری ماساچوست با استفاده از دو تسلکوپ پرقدرت ناسا موفق به شناسایی دنباله‌دار- سیارک ترکیبی با حلقه‌های شگفت‌انگیز در اطراف آن شده‌اند.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، برخی اجرام آسمانی به داشتن حلقه در اطراف خود مشهور هستند که معروف‌ترین آنها زحل است. همچنین حلقه‌های گرد و غبار در اطراف اورانوس، نپتون و مشتری نیز دیده می‌شود.

اما محققان طی سال‌های اخیر متوجه شده‌اند که این حلقه‌ها تنها منحصر به غول‌های گازی نیستند. در سال ۲۰۱۱ یک جرم یخی کوچک در بخش خارجی منظومه شمسی شناسایی شد که دارای حلقه‌هایی در اطراف خود است.

دنباله‌دار- سیارک ترکیبی چاریکلو (Chariklo) بین مشتری و پلوتو در حال مدارگردی است و حلقه‌های اطراف در زمان گذر آن از مقابل یک ستاره درخشان شناسایی شد.

محققان موسسه فناوری ماساچوست (MIT)‌، به تازگی موفق به شناسایی دومین دنباله‌دار- سیارک ترکیبی موسوم به چیرون (Chiron‌) شده‌اند که بین مشتری و پلوتو واقع شده است.

این دنباله‌دار- سیارک ترکیبی نخستین‌بار در سال ۱۹۷۷ شناسایی شد. در دهه ۱۹۸۰ فعالیت‌هایی شبیه دنباله‌دار در چیرون ثبت شد و در اواسط دهه ۱۹۹۰ نیز شواهدی از وجود بخار و گرد و غبار در آن مشاهده شد.

در تحقیقات جدید با استفاده از تسهیلات تلسکوپ مادون قرمز (IRTF) و رصدخانه لاس‌کامبرس، جزئیات تازه‌ای از این دنباله‌دار- سیارک ترکیبی بدست آمد که نشان می‌دهد، یک سیستم حلقه‌ای متشکل از دو حلقه به عرض سه و هفت کیلومتر با شعاع ۳۰۰ کیلومتر در اطراف چیرون وجود دارند.

«آماندا بوش» سرپرست تیم تحقیقاتی تأکید کرد: تا پیش از کشف حلقه‌های چاریکلو، محققان معتقد بودند که اجرام کوچک فاقد سیستم حلقه‌ای هستند؛ کشف حلقه در اطراف چیرون تأیید می‌کند که این حلقه‌ها متداول‌تر از تصورات قبلی هستند.

نتایج این تحقیق در مجله Icarus منتشر شده است.

درباره نویسنده

تعداد نوشته ها : 1119
  • تبلیغات

    با ما صفحه اول گوگل را تجربه کنید خرید بک لینک ، بک لینک

  • ارسال یک دیدگاه

    بازگشت به بالا