رقابت عکاسی بین المللی زمین و آسمان ۲۰۱۵ Reviewed by Momizat on . سمیرا صحرانورد ششمین رقابت عکاسی بین المللی زمین و آسمان  2015 از عکاسان منظره دعوت میکند تا هنر و علم را با دقت در اهمیت اسمان تاریک و حفظ طبیت ترکیب کنند.  در سمیرا صحرانورد ششمین رقابت عکاسی بین المللی زمین و آسمان  2015 از عکاسان منظره دعوت میکند تا هنر و علم را با دقت در اهمیت اسمان تاریک و حفظ طبیت ترکیب کنند.  در Rating: 0
شما اینجا هستید: خانه » اخبار نجوم » رقابت عکاسی بین المللی زمین و آسمان ۲۰۱۵

رقابت عکاسی بین المللی زمین و آسمان ۲۰۱۵

33815742contest2015

سمیرا صحرانورد

ششمین رقابت عکاسی بین المللی زمین و آسمان  ۲۰۱۵ از عکاسان منظره دعوت میکند تا هنر و علم را با دقت در اهمیت اسمان تاریک و حفظ طبیت ترکیب کنند. 

دریافت تصاویر تا دوم اردیبهشت ماه ۱۳۹۴ برقرار است. تصاویر باید از تاریخ ۱۱/۱۰/۱۳۹۲ ثبت شده باشند. اسامی برگزیدگان در اوایل خرداد ماه اعلام خواهد شد.

رقابت عکاسی  آنلاین ” زمین و آسمان ” برای هرگروه سنی و هرعلاقه مندی به عکاسی در هرگوشه ای از جهان ازاد است. پروژه ی بین المللی ” جهان در شب The World At Night  ” و ” ماه بین المللی نجومی Global Astronomy Month ” با همراهی ” رصدخانه ی بین المللی نجوم رصدی National Optical Astronomy Observatory  ” سازمان دهندگان این رقابت هستند.

عکسهای ارسالی به رقابت باید شفاف باشند و از تاریخ ۱۱/۱۰/۱۳۹۲ ثبت شده باشند. باید بر اساس سبک توان ثبت شده باشند. بدین صورت که با ترکیب اجرام آسمان شب ( اعم از ستارگان ، سیارات ، ماه یا وقایع اسمانی ) و در پس زمینه منطره ای زیبا ، تاریخی یا قابل توجه باشد ، هم زمین و هم آسمان را نمایش دهند. این شیوه از عکاسی را عکاسی نجومی منظره landscape astrophotography می نامند. این روش همانند عکاسی شب است اما با دقت بیشتری در آسمان ، دیدگاه نجومی و پدیده های آسمانی.

موضوع رقابت ،” اهمیت آسمان تاریک “، دو دسته دارد : ” زیبایی آسمان شب ” و مبارزه با نور ” . عکسهای ارسالی باید هر زیرمجموعه را در بربگیرند : بدین صورت که به مردم اهمیت و زیبایی اسمان پرستاره را یادآوری کنند یا اینکه یادآوری کنند که به چه میزان مشکل الودگی نوری پیش میرود. هردو دسته تاثیر آلودگی نوری را بر زندگی ما نشان میدهد. عکاسان میتوانند عکسها را در یک دسته یا هر دو ارسال کنند. برگزارکنندگان رقابت از شرکت کنندگان دعوت میکنند تا نمونه عکسهای برندگان در سالهای اخیر را به نظاره بنشینند : برندگان سال ۲۰۱۴ ، ۲۰۱۳ ، ۲۰۱۲ ، ۲۰۱۱ ، ۲۰۱۰ و ۲۰۰۹. برندگان این دوره در اوایل خرداد ماه اعلام خواهند شد

داوران رقابت :

David Malin : عکاس برجسته ی آسمان شب در جهان ، عضو توان و مشاور

Jim Richardson : عکاس خبری نشنال جئوگرافیک به مدت سی سال ، شناخته شده به خاطر اکتشافاتش در زمینه مسائل زیست محیطی و دفاع از آسمان شب )

Jerry Bonnell : دانشمند مرکز پرواز فضایی Goddard و بنیان گذار و ویراستار تصویر روز ناسا یا APOD ، یکی از پربازدیدترین و فراگیرترین صفحات اینترنتی نجومی

Connie Walker  : مدیر برنامه زمین در شب ، متخصص علمی در رصدخانه ی بین المللی نجوم رصدی آمریکا

Anthony Ayiomamitis : عکاس توان در یونان

TuncTezel : عکاس توان در ترکیه ، یکی از هماهنگ کنندگان رقابت

Laurent Laveder : عکاس توان در فرانسه

P-M Heden : عکاس توان در هماهنگ کننده در سوئد

بابک تفرشی : بنیان گذار و مدیر توان و مدیر رقابت

جوایز :

هر سال رقابت توسط کارخانجات و شرکت های بزرگ تولیدکننده ابزارآلات نجومی برای ۵ جایزه در هر بخش ( در کل ۱۰ جایزه ) حمایت میشود. جوایز امسال به زودی اعلام خواهند شد.

راهنما :

ارسال عکس به جشنواره دستورالعملی مشابه با ارسال عکس به گالری میهمان Guest Gallery توان دارد. ایمیلی ساده شامل ۵ عکس به آدرس ایمیل guest@twanight.org ارسال کنید و در قسمت موضوع ایمیل عبارت “CONTEST 2015”  را قید کنید. برخی از تصوایر برگزیده و قابل توجه در بخش Guest Gallery نمایش داده خواهند شد. حتی اگر تصویری را برای انتشار در بخش Guest Gallery ارسال کردید ، مجددا آن را به همان ایمیل برای رقابت ارسال کنید. لطقا در ایمیل خود ذکر کنید که صاحب عکس هستید و کپی رایت عکس با شماست. هر عکس باید شامل جزئیات زیر باشد ( این لیست را برای هرعکس در ایمیل خود کپی کنید ) :

–          نام فایل ارسالی

–          وب سایت عکاس

–          آدرس ایمیل عکاس :

–          ایا به ایمیل شما لینک بدهیم ؟ ( بله / خیر )

–          نام عکاس یا عکاسان

–          عنوان پیشنهادی برای عکس

–          تاریخ ثبت عکس ( سال / ماه / روز )

–          مکان و کشوری که عکس در آن ثبت شده

–          توضیح دهید که چه چیزی در عکس نایش داده شده و چرا مناسب ارسال به رقابت می باشد

–          وب سایتی مربوط به پس زمینه ی عکس

عکسهای ارسالی باید شرایط زیر را دارا باشند :

۱.      سایز و فرمت

–          تنها عکسها با فرمت دیجیتال پذیرفته خواهند شد. عکسهای ثبت شده با فیلم باید برای ارسال دیجیتال شوند.

–          همه عکسهای ارسالی باید شامل عنوانی کوتاه داشته باشند.

–          عکسها باید با بالاترین کیفیت فایل JPEG ( سطح ۱۰-۱۲) ارسال شوند. محدوده رنگ پیشنهادی Adobe RGB (۱۹۹۸) و sRGBهستند.

–          ابعادتصاویرنبایدبزرگتراز ۲۰۰۰ پیکسلدرعرضوکوچکتراز ۱۲۰۰ پیکسلدرطولباشند. (تصاویربسیارطویلپانورامامیتواننددرصورتلزومتا ۳۰۰۰ پیکسلطولداشتهباشند. حجمعکسهایارسالینبایدبیشتراز ۲ مگابایتباشد).داوران فایل با کیفیت و وضوح بالا یا فایل RAW را از فینالیست ها برای داوری نهایی خواهند خواست.

 

۲.      تعداد ارسال ها

هر شخص بیشتر از پنج عکس نمیتواند ارسال کند. اگر شرکت کننده ها بیشتر از پنج عکس ارسال کنند ، تنها پنج عکس به طور اتفاقی انتخاب خواهند شد. پس ارسال عکس زیادی ممکن است باعث حذف عکسهای بهتر شما شود.

۳.      تاریخ ثبت عکسها و ارسال آنها

عکسها باید از تاریخ ۱۱/۱۰/۱۳۹۲ به بعد گرفته شده باشند. عکسهایی که قبل تر ثبت شده باشند ، واجدشرایط برای شرکت دراین دوره ازرقابتهانمی باشند

عکسها باید تا تاریخ روز زمین ، دوم اردیبهشت ۱۳۹۴ارسال شوند. برگزیدگان در اوایل خرداد ماه اعلام خواهند شد.

۴.      سبک و موضوع عکسها

–          عکسهای ارسالی باید ترکیبی از زمین و آسمان شب باشند که به نام عکاسی نجومی منظره شناخته میشود. قبل از ارسال عکسهای خود ، ابتدا نگاهی به نمونه عکسهای معیار برای سبک توان بیندازید.

–          عکسهای ارسالی باید از سبک رقابت که اهمیت اسمان تاریک است پیروی کنند ، با نمایش زیبایی آسمان تاریک یا مشکل افزایش آلودگی نوری

–          تصاویر به صورت سری به منظور نمایش  تفاوت بین آسمان تاریک و آسمان با آلودگی نور و مقایسه آنها، نیز می توانند ارسال گردند. تصاویری که با استفاده از تلسکوپ گرفته شده اند تنها در صورت در برداشتن آسمان و زمین، قابلیت شرکت در رقابت را دارا می باشند.

 

۵.      اصالت ، پردازش عکسها و عکسهای ترکیبی

–          پردازش مختصر تصاویر، کراپ کردن، استفاده از لنز های فیش میدان دیدباز فیش آی، تصاویر ترکیبی با بهره گیری از تکنیک  اچ دی آر (HDR) و پانوراما (در صورت گرفته شدن در یک زمان و تنظیمات یکسان)، استک سری تصاویر به منظور تهیه تصویر رد ستاره ای (در صورتی که تمام تصاویر در یک منطقه و با استفاده از یک لنز گرفته شده و تنها یک محدوده مشخص از آسمان و زمین را نشان دهند) قابل قبول خواهد بود. ایجاد هرگونه تغییر (غیر از موارد ذکر شده) در نسخه اصلی تصویر  قابل قبول نبوده و تصویر مذکور واجد شرایط برای شرکت در رقابت نخواهد بود. تصاویری که از ترکیب فریم های مختلف در زمان ها و مکان ها و یا با استفاده از لنزهای مختلف تهیه شده اند صلاحیت برای شرکت در رقابت را نخواهند داشت.

–          حق نشر و نکات قانونی

–          تصاویر ارسالی و حق نشر آنها باید متعلق به خود شرکت کننده باشد. شرکت کننده به عنوان مالک کلیه حقوق مادی و معنوی تصاویر ارسالی خود محسوب می گردد و به وب سایت پروژه توآن و سایر رسانه های خبری آنلاین اجازه انتشار این تصاویر را به منظور پوشش خبری رقابت خواهد داد. اجازه انتشار مدل در صورت وجود شخصی در تصویر برگزیده ممکن است ضروری گردد. تصاویر ارسال شده نباید حاوی محتویات تحریک آمیز ، توهین آمیز، جنسی صریح و یا قابل اعتراض باشند.

–          برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید سوالات خود را به آدرس ایمیل info@twanight.org  ارسال نمایید.

–          قابل توجه علاقه مندان شرکت در رقابت بین المللی عکاسی از زمین و آسمان در ایران، کلیه اطلاعات ارسالی همراه تصویر باید به زبان انگلیسی و تاریخ ها نیز بر مبنای سال میلادی باشند.

TWAN جهان در شب

توآن پروژه ای بین المللی و غیرانتفاعی با همکاری اخترشناسان و عکاسان سرشناس آسمان شب در حدود بیست کشور جهان، زیر نظر انجمن بین المللی نجوم، یونسکو، و انجمن منجمان بدون مرز است که با تهیه و ارائه تصاویر خیره کننده و هنرمندانه از آسمان شب بر فراز آثار تاریخ و طبیعی در جهان (از جمله ایران) به معرفی عمومی زیبایی  و ارزش آسمان شب و اهمیت اخترشناسی می پردازد. جامعه نجوم و مراکز آموزشی از تصاویر توآن برای آموزش و ترویج نجوم بهره می برند. نمایشگاه ها و کارگاه های آموزشی توآن تا کنون در بیش از بیست و پنج کشور جهان در شش قاره برگزار شده اند. بابک امین تفرشی مدیر و بنیان گذار این پروژه بین المللی است و اشین دانیلی ذکریان و امیر حسین ابوالفتح دیگر عکاسان ایرانی آن هستند.

وبگاه : http://twanight.org           

منبع :skypix.org

درباره نویسنده

تعداد نوشته ها : 1119

ارسال یک دیدگاه

بازگشت به بالا