ورنر فون براون Reviewed by Momizat on . ورنر ماگنوس ماکسیمیلیان فرایهر فون براون (به آلمانی: Wernher Magnus Maximilian Freiherr von Braun) ‏ (۱۹۱۲-۱۹۷۷) دانشمند آلمانی عضو اس اس و از پیشگامان علم هواف ورنر ماگنوس ماکسیمیلیان فرایهر فون براون (به آلمانی: Wernher Magnus Maximilian Freiherr von Braun) ‏ (۱۹۱۲-۱۹۷۷) دانشمند آلمانی عضو اس اس و از پیشگامان علم هواف Rating: 0
شما اینجا هستید: خانه » دانشمندان علم نجوم » ورنر فون براون

ورنر فون براون

ورنر ماگنوس ماکسیمیلیان فرایهر فون براون (به آلمانی: Wernher Magnus Maximilian Freiherr von Braun) ‏ (۱۹۱۲-۱۹۷۷) دانشمند آلمانی عضو اس اس و از پیشگامان علم هوافضا در جهان بود.

دکتر ورنر فون براون ۲۳ مارس ۱۹۱۲ در ویر سیتز آلمان که اکنون در لهستان جای دارد متولد شد. او پسر دوم یک مالک بزرگ بود. از جوانی علاقه زیادی به فضا و نجوم داشت شاید برای همین بود که تلسکوپی از مادرش هدیه گرفته بود و همیشه از آسمان به عنوان تنها عشق خود در زندگی یاد می کرد. او در ۱۲ سالگی قطار اسباب بازیش را از ترقه پر کرده و در میان خیابانی شلوغ در آلمان منفجر کرد. این عمل نشان از پدیده ای بود که در آینده در حال وقوع بود.

پس از شکست آلمان، نیروهای آمریکایی او و شماری از همکارانش را پنهانی به آمریکا منتقل کردند. در آمریکا فون براون در زمینه ساخت موشک‌های بالیستیک قاره‌پیما کار کردند. با بنیان‌گذاری ناسا، فون براون به ناسا رفت و نقش اصلی در تعیین اهداف فضایی آمریکا و موفقیت پروژه‌های فضایی این کشور داشت.

او در سن ۲۲ سالگی دکترای فیزیک گرفت. در همین سالها بود که با همکارانش موشکهای ابتدایی را آزمایش می کرد.

فون براون همه تلاش خود را به کار برد تا موفق شود موشکی اختراع کند که سرعت آن حیرت آور باشد. او در سال ۱۹۳۲ رئیس متخصصان سازمان موشکهای بالستیک ارتش آلمان شد. او با موفقیت موشکهای V1 و V2 را آزمایش کرد. چندی بعد موضع گیری وی علیه سیاستهای آلمان نازی باعث شد تا گشتاپو او را روانه زندان کند و اگر نیاز آلمان به او برای ساخت موشکهای وی-۲ نبود، اعدام می شد. به هنگام سقوط هیتلر او با همکارانش تلاش کرد به آمریکایی ها بپیوندد.

فون براون در بیست و یک سالگی موفق به طراحی و ساخت اولین موشک بین قاره ای جهان یعنی وی-۲ شد که مدتی بعد آدولف هیتلر از آن برای بمباران شهرهای انگلستان استفاده کرد.اختراع فون براون آنقدر برای مردم آن زمان عجیب بود که در روزنامه های انگلیس اینگونه نوشتند:”بمب هایی از سمت ستارگان، لندن را مورد هدف قرار دادند”.

پس از شکست آلمانها و اشغال خاک آن کشور توسط نیروهای شوروی و آمریکا ربودن دکتر فون براون از مهمترین اهداف نیروهای این دو کشور بود که سرانجام آمریکا در این مسابقه پیروز شد.

دکتر فون براون مدیر ارشد و سرپرست تیم ساخت موشکهای ساترن(Saturn)بود که ساترن۵ با ارتفای ۱۱۰ متر بزرگترین موشکی است که تاکنون ساخته شده است.ساترن۵(Saturn V) برای بردن فضاپیماهای آپولو به ماه طراحی و ساخته شد.

سرانجام ورنر فون براون در سن ۶۴ سالگی بر اثر بیماری سرطان در تاریخ ۱۶ ژوئن ۱۹۷۷ از دنیا رفت.

دکتر ون براون مانند هر انسانی دیگر آرزوی سفر به فضا را داشت ، اما بر اثر استعداد سرشار او صدها نفر به فضا رفتند ولی هیچگاه او به آرزوی خود نرسید.

درباره نویسنده

تعداد نوشته ها : 1119
  • تبلیغات

    با ما صفحه اول گوگل را تجربه کنید خرید بک لینک ، بک لینک

  • ارسال یک دیدگاه